Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: IVA MIHALIC, 23. 11. 2010.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga.

Zloupotreba opojnih droga globalni je problem koji nije mimoišao ni naš kraj.  Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti želimo dodatno upozoriti i potaknuti sve građane na suradnju u rješavanju problema ovisnosti.
     Ovisnost može biti psihička, fizička ili kombinacija ova dva vida. Mladi najčešće probaju drogu iz znatiželje. Međutim, ta naoko bezazlena znatiželja može biti samo prvi korak u svijet droge.

Broj narkomana raste iz dana u dan pa su sve veće i mogućnosti da se nađete u društvu u kojem će vam netko ponuditi 'travu', ili barem u vama pobuditi znatiželju. Pravi je odgovor: "Hvala, ne bih."  Naravno, konačna odluka je na vama, ali mudro je imati na umu sve ono što vam o tome mogu reći i savjetovati roditelji, nastavnici, liječnici, sociolozi, kao i oni koji su sve to iskusili na vlastitoj koži. A sve to doista upućuje na jedan jedini odgovor: "Ne!"

Svaka je droga opasna.
Postoji više tipova droge koji na čovjeka djeluju na različite načine. Neke droge ostavljaju lakše, neke teže posljedice, ali nema bezopasnih. Najpopularnija je droga, i neki će reći čak bezazlena, marihuana. Trava, kako je zovu. To je sasušena indijska konoplja, odnosno njezino lišće i peteljka. Uzimaju je za opuštanje, za dobro raspoloženje, za ležernost, za svladavanje tjeskobe. Ali, nemojte joj vjerovati! Stalni korisnici marihuane također postaju ovisnici, mijenjaju se kao osobe, ugroženo im je zdravlje. Ubrizgavanje droge injekcijom, to zacijelo znate, donosi i opasnost više: mogućnost zaraze HIV-om (AIDS-om ili sidom, kako tko već zove tu neizlječivu bolest), kao i vrlo opasnim hepatitisom B i C.

Redovito uzimanje droge izaziva ovisnost. A ovisnost je bolest. I to bolest koja se, i kada je ovisnik izliječen, uvijek može vratiti. Postoje različiti načini i pristupi u liječenju ovisnika, ali najbolji je onaj koji će prihvatiti sam ovisnik.
     Zato, recite "NE!" drogama!