Dan sjećanja na Vukovar
Autor: IVA MIHALIC, 18. 11. 2010.

I ove godine obilježava se Dan sjećanja na Vukovar. Sjećanje je to na 18. studenoga 1991. kada je slomljen otpor branitelja Vukovara, a grad su zauzeli pripadnici bivše JNA i srpskih postrojbi.Svake godine se na taj dan ujedini cijela Hrvatska, zapale svijeće i na taj način  prisjećaju na sve žrtve Vukovara.

Bitka za Vukovar, u kojoj su, po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. ubijena ili poginula 1.624 branitelja i civila te ranjeno njih 1.219. Bitka je počela 25. kolovoza kada su bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar.

Opkoljeni grad branilo je oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske. Obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. Po procjenama vukovarske bolnice, tijekom agresije i okupacije Vukovara ubijeno je ili poginulo oko 3.600 branitelja i civila.

U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće osoba.

U spomen na vukovarsku tragediju u Domovinskom ratu, odlukom Hrvatskoga sabora 18. studenoga obilježava se kao Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. Toga dana građani Hrvatske prisjećaju se žrtava Vukovara za slobodnu i neovisnu Hrvatsku, a 19. studenoga stradanja hrvatskih branitelja i civila vukovarske gradske četvrti Borova naselja.