Svjetski dan nepušača
Autor: IVA MIHALIC, 17. 11. 2010.

17. studenog obilježava se Svjetski dan nepušača. Svi već znamo koje su štetnosti pušenja. Nemojte pušiti! Živjet ćete duže i osjećat ćete se bolje. Osim toga, imat ćete više novaca koje ćete moći potrošiti na druge stvari umjesto na cigarete.

U svijetu puši oko milijardu ljudi, a godišnje oko 5.4 milijuna ljudi umire od posljedica pušenja. Dim cigarete se sastoji od 4000 poznatih kemikalija, a za više od 50 njih se zna da uzrokoju rak. Procjenjuje se kako je kod 15 % smrti muškaraca i žena uzrokovanih bolestima srca i krvnih žila i 30 % smrti uzrokovanih zloćudnim bolestima vezano uz pušenje. Kod muškaraca je pušenje vezano uz 90 do 95 % smrti uzrokovanih rakom bronha i pluća.

U Hrvatskoj je svaka treća osoba pušač, iako građani tu brojku percipiraju kao veću, a procjenjuje se da od bolesti vezanih za pušenje umire od 12.000 do 14.000 osoba godišnje. Dobna granica pušača u Hrvatskoj se pomaknula s 13 na 11 godina, te su se djevojčice izjednačile s dječacima.

U zatvorenim prostorima i pušači i nepušači tj. pasivni pušači su izloženi dimu cigareta i svim posljedicama koje mogu uslijediti njegovim udisanjem. Stoga jedinu pravu zaštitu mogu pružiti prostori u kojima uopće nema dima, a suprotno uvriježenom mišljenju, i pušači i nepušači podržavaju postojanje takvih prostora.