SVETI MARTIN
Autor: IVA MIHALIC, 11. 11. 2010.

Nikaj na svetu lepšega ni
nego gorica kada rodi

Kumek moj dragi daj se napij
dugo nas ne bu daj se ga vži

Kumek vu kleti pri lajtu stoji,
kumu nazdravla, ter mu veli

Trsje bum rezal, kolil ga bum,
Onda još lepo kopal ga bum

Došel bu došel sveti Mihal
On ga bu zorel, ja ga bum bral

Došel bu došel sveti Martin,
On ga bu krstil ja bum ga pil

Došel bu došel Božić do nas
Vince pri sercu grelo bu nas

Bogu za nj fala lepa naj bu
Da nam v veselje služilo bu

Sveti Martin rodio se kao sin rimskog vojnog časnika u Sabariji, u provinciji Panoniji (današnja Mađarska). Kada se rodio, otac ga je nazvao Martin (umanjenica od imena Mars, rimskoga boga rata) kako bi odao počast vojničkom zvanju.

Međutim, Martina povijest neće pamtiti kao vojnika, već kao sveca uz kojeg se veže Martinje.

Kad je imao nešto više od petnaest godina, Martin je na konju, u vojničkoj opremi, na kojoj se posebno isticao veliki crveni ogrtač, jahao dok je studeni vjetar najavljivao dolazak zime. Iznenada, uz rub ceste, pojavi se neki stari siromah, sav promrzao, u poderanim krpama koje je navukao da zaštiti tijelo od studeni. Taj je prizor toliko uzbudio mladog konjanika da je stao neodlučan pred starcem koji je tresući se, pružio ruku za pomoć. Martin se dosjetio: mačem je presjekao polovicu svoga crvenog plašta i njime zaogrnuo promrzlog starca. Te noći je Martin blaženo usnuo, a u snu mu se javio Isus, kojega pravo još nije ni poznavao, te mu zahvalio što ga je zaogrnuo polovicom svog ogrtača. "Martin još katekumen pokrio me ovim plaštem!"

Legenda još dodaje da je tu gestu dobrote popratilo naglo zatopljenje vremena, kao da se i nebo smilovalo siromašnim ljudima koji su cvokotali od studeni, pa na spomen toga i danas u mnogim krajevima toplije dane pred početak zime zovu "Martinje ljeto".

Za svog zaštitnika uzeli su ga mnogi pa je tako sveti Martin zaštitnik vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, gostioničara, uzgajivača konja i gusaka, hotelijera, švicarse papinske garde i Francuske.

Spomendan se obilježava 11. studenog, 3 dana nakon njegove smrti.

Martinje se slavi u svim krajevima, posebice onima koji su poznati po vinogradarstvu pa tako i u Međimurju. Svake godine ori se pjesma na brežuljcima, krsti se mlado vino, a po običaju peče se guska.

Ako je vaše ime Martin, Martina ili neka izvedenica ovih imena, želimo vam sretan imendan!!!