DAN JABUKA
Autor: IVA MIHALIC, 26. 10. 2010.

20.10. 2010.  - DAN JABUKA  - dan zahvalnosti za plodove zemlje

Dej mi, bože, joči sokolove, išče k tomu perje perje labudovo

Kaj preletel čez široko morje i poljubil drago srce moje.

Vu meni je srčece zdrhtalo kada se je od tebe gibalo.

Ti si meni v poserdini srca kak črljeni jabuki koščica!

(tradicijska međimurska)

Na poveznici ispod pogledajte jabuke koje je fotografirala naša učenica Katarina:

JABUKA

Crvena, žuta, zelena, mirisava … Okruglo voće mladosti i besmrtnosti simbol je ženskog načela, ljubavi, plodnosti, snage, obnavljanja, znanja, spoznaje i početka. Dio je brojnih narodnih obreda i običaja, npr. kao znak poruke (djevojka daruje jabuku odabraniku svoga srca), na svadbi (u svadbenim pogačama), kao žrtveni dar ( novogodišnje darivanje zdenca)…Jedan od najstarijih načina darivanja u  našoj zemlji bio je poklanjanje jabuke za Božić.

Bogata je hranjivim tvarima, može nas zasititi ili utažiti žeđ, blagotvorno djeluje na san, kažu i na ljepotu. Jabuka je dokazano zdrava namirnica koja svojim sastojcima pozitivno utječe na naš organizam. Još jedna njezina posebnost je da je vjerojatno jedino voće  koje ima svoj dan.

Sretan Dan jabuka!