Blackout poezija
Autor: Gorana Šavora Peter, 3. 12. 2020.

U nastavi na daljinu, na satu Hrvatskog jezika, učenici su obrađivali lektiru na sasvim drugačiji način. Učiteljica je osmašima zadala da na određenoj stranici knjige Bilješke jedne gimnazijalke izvedu pravu malu čaroliju u obliku blackout poezije.

Blackout poezija nastaje tako da autor u nekom već postojećem tekstu, u novinama ili knjizi, zaokruži riječi koje će tvoriti njegovu poeziju, a ostatak zacrni.

Naziv blackout (“zacrnjenje”) dolazi od prepoznatljivog vizualnog izgleda koji ova vrsta  poprima nakon pretvorbe već gotovoga teksta u novu vizualno atraktivnu cjelinu.

Oduševljava činjenica da su se učenici posebno potrudili i zabavili stvarajući prava umjetnička djela te dokazali da svaki od njih isti tekst „vidi“ na svoj način.

Učiteljica Marta Stella