Projekt Građanin - Dvogodišnji rad prezentirali roditeljima
Autor: Marina Držanić, 9. 3. 2010.

Osnovna škola Sveta Marija prije dvije godine, posredstvom Agencije za odgoj i obrazovanje uključila se u provedbu projekta Građanin. U školi se izabralo tematsko područje o ovisnostima s naslovom Ovisnost i odgoj za životne vrijednosti. Proširili su ga u odnosu na početak provedbe konzultiravši nekoliko izvora, od satova vjeronauka do anonimnih anketa među učenicima VII. I VIII. razreda i njihovih roditelja. Tema je problem današnjice, a želja im je pomoći roditeljima u kvalitetnijem odgoju svoje djece.

Projekt su provodili i prezentirali Iva Kedmenec i Barbara Zadravec, iz VIII. razreda, te Lara Poljak i Luka Mustač iz VII. razreda. Njihove voditeljice, mentorice bile su Romina Volar, učiteljica povijesti i Anica Trstenjak, vjeroučiteljica, a ujedno i koordinatorica projekta.

Odslušali su brojna predavanja stručnjaka i onih koji dolaze u doticaj s mladima. Bili su kod svojega ravnatelja, Damira Bendelje, prof., općinskog načelnika Deana Hunjadija, novinara lista Međimurje Vladimira Trstenjaka, međimurskog župana Ivice Perhoča, predstojnika Ureda za pastoral mladih, mr. Damira Korena, predstojnika Centra za pastoral obitelji, vlč. Josipa Kropeka, a susreli su se i s predstavnicima terapijske zajednice bivših ovisnika o drogi Cenacolo.

Projekt su prezentirali 23. veljače u holu škole roditeljima učenika VII. I VIII. razreda.

Njihova je želja da projekt potakne cijelo društvo na razvijanje istinskih životnih vrijednosti. Istakli su, da nije problem u mladima, već u odraslima koji odgajaju, te da je važno razvijati svijest i odgovornost svakog građanina jer samo zajedno i u dijalogu može se izgraditi novo i ljepše društvo.