Terenska nastava - Moj zavičaj
Autor: Marina Držanić, 3. 11. 2014.

MOJ ZAVIČAJ

Učenici 3.a i  3. b razreda OŠ Sveta Marija  sa svojim učiteljicama Marijom Bobić i Biserkom Poljak  u petak 31.listopada bili su na terenskoj nastavi. Upoznali su svoj zavičaj Međimurje i najveći grad  Čakovec i to nastavom koja je započela već u autobusu. Promatrali smo izgled zavičaja i njegove posebnosti.Upoznali smo se s gospodarstvom i gospodarskim djelatnostima zavičaja, uočavali smo vremenske prilike i rad ljudi u jesen.Povezivali smo djelatnost ljudi s izgledom zavičaja i prirodnim uvjetima.Dolaskom u županijsko središte Čakovec najprije smo posjetili tiskaru Zrinski gdje su nas ljubazno dočekali i pokazali nam kako nastaju knjige. Vidjeli smo otisnute stranice knjiga,  njihovo rezanje uvezivanje,nastanak korica i  gotove knjige spremne za otpremanje u trgovinu. Saznali smo da se u tiskari osim knjiga tiskaju i kalendari, rokovnici, razglednice, brošure, plakati, markice, stripovi i još štošta drugo. Učenici su sa zanimanjem promatrali velike strojeve pomoću kojih nastaju proizvodi tiskare Zrinski. Na dvorištu u krugu tiskare je postavljen spomenik Juraju Zrinskom  osnivaču prve tiskare na području sjeverozapadne Hrvatske 1570. godine na posjedu u Nedelišću te je po njemu današnja tiskara i dobila ime.

Naše drugo odredište je bio muzej Međimurja koji smo razgledali uz stručno vodstvo djelatnika muzeja.Budući da se muzej nalazi u dvorcu Zrinskih učenici su sa zanimanjem slušali o povijesti obitelji Zrinskih, o Nikoli i Petru, njegovoj ženi Katarini, Franu Krsto Frankopanu i o nesretnom kraju obitelji. Saznali su kako je Čakovec dobio ime, uživjeli su se u dalju prošlost upoznajući život plemića, a isto tako kroz etnografski postav vidjeli su i sa zanimanjem slušali o životu običnog čovjeka, seljaka nekada.

Nakon toga razgledali smo kulturno- povijesne spomenike u samom centru Čakovca: spomenik Nikoli Zrinskom, secesijska palača, crkva svetog Nikole, stari grad.Do autobusa smo se vraćali kroz park Staroga grada  i vidjeli spomenik prirode, agaciju staru  više od 300 godina.

Puni utisaka,zadovoljni i sretni vratili smo se kući. Spoznali smo kako je lijep naš zavičaj.

Marija Bobić