Predavanje za roditelje
Autor: Marina Držanić, 5. 2. 2014.

U ponedjeljak, 3. veljače 2014. godine u 17 h u našoj školi održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda.

Ovo nije bio jedan od uobičajenih roditeljskih sastanaka. Nije se govorilo o ocjenama,  ponašanju djece, a nisu se izmjenjivale ni informacije o izletima, obvezama i slično. Tema sastanka bili su upravo roditelji i njihova uloga u odgoju i obrazovanju svoje djece.

Na početku je pedagoginja održala predavanje na temu: Roditelji i školski uspjeh djeteta. Pedagoginja je naglasila s kojima se teškoćama susreću današnji roditelji, a koje uzrokuje novo okružje, događaji i promjene koje remete stabilnost obitelji u svakom pogledu. Govorilo se o karakteristikama adolescentske dobi i problemima s kojima se roditelji svakodnevno susreću u odgoju svoje djece i brizi za njega. Roditeljima su dani savjeti kako razgovarati s djetetom, kako mu pružiti podršku, provoditi kvalitetno vrijeme s njime, na koji način mu pomoći u snalaženju u školi, s prijateljima te kako održati prisnost s djetetom i utjecati na suočavanje s problemima te postizanje boljeg uspjeha kako u školi tako i na svim životnim područjima.

Nakon toga, predavanje je održala, dr.med. Marija Ivanović, specijalista školske medicine, koja je informirala roditelje o Humanom Papiloma Virusu (HPV) i mogućostima cijepljenja učenica osmih razreda na području Međimurske županije. Dr. Ivanović istaknula je što je HPV, koji tipovi postoje, kakve su posljedice, mogućnosti izlječenja, a posebno je naglasila važnost redovitih pregleda kao i mogućnost cijepljenja učenica cjepivom protiv HPV-a kao jednom od metoda prevencije raka vrata maternice.

Ovakav roditeljski sastanak pružio je potporu roditeljima u odgovornom roditeljstvu te predstavlja jedan oblik odgojnog partnerstva obitelji i škole čime se doprinosi međusobnoj boljoj skrbi o djeci.