Eko projekt u našoj školi
Autor: Marina Držanić, 4. 6. 2013.

Cilj projekta bio je poticanje i razvoj svijesti o potrebi očuvanja okoliša kod učenika te poticanje na ekološko djelovanje u domu i školi. Projekt je bio namijenjen svim učenicima od 1. do 8. razreda u školskoj godini 2012./2013., a koordinatorice projekta su bile učiteljice Monika Kanižaj, Dijana Bedi-Šela i Ljubica Blažon. Kroz cijelu školsku godinu nastojali smo obilježiti sve važne datume, a većina planiranih aktivnosti održala se u travnju i svibnju 2013. godine.

Tijekom travnja i svibnja održane su sljedeće radionice:

1) Eko lutke – za učenice 5. razreda pod vodstvom knjižničarke Smiljane Frančić i pedagoginje Andreje Panić

2) Kućica za ptice – učenici 5. razreda pod vodstvom učiteljice Dunje Oreški, a u realizaciju su se uključili i roditelji učenika

3) Recikliranje papira – 6. razred pod vodstvom učiteljice Dijane Bedi-Šela

4) Određivanje kakvoće vode – 7.a razred  pod vodstvom učiteljice Tihane Toplek Horvat

5) Eko haljine – 7. b razred pod vodstvom učiteljice Barbare Salaj

6) Eko sirupi (kopriva, bazga) – 8. razred pod vodstvom učiteljice Monike Kanižaj

7) Deset zapovijedi prijatelja okoliša – izrada plakata, Vijeće učenika.

Uključili smo se i u akciju Zeleni korak, akciju prikupljanja starog papira. U akciju su se aktivno uključili  i mještani Svete Marije i Donjeg Mihaljevca.

U ponedjeljak, 27. svibnja 2013.g.  održao se Eko dan u školi.Tada smo prezentirali sve što smo uradili: imali smo Eko reviju (učenice su prošetale u svojim eko haljinama, a svaka je nosila i eko lutku izrađenu u školi) i prezentaciju dosad održanih radionica (plakati u holu škole). Svi prisutni počastili su se eko sirupima.

Učiteljica Ljubica Blažon, zajedno s drugim učiteljima razredne nastave, osmislila je za učenike nižih razreda integrirani dan posvećen eko temama i čišćenje okoliša škole. Učenici predmetne nastave imali su radionice: Eko poruke (5.a i 5.b),  Osjećaj za prirodu (6. razred), Ja i ekološko ponašanje (7.a i 7.b) i Ekološke akcije (8. razred).

Za učenike predmetne nastave predavanje je održao gost predavač mr.sc. Ivica Mustač iz Hrvatskih voda.