Izlet po Hrvatskom zagorju
Autor: Marina Držanić, 18. 5. 2011.

Učenici naše škole, od 1. do 8. razreda, 11. svibnja krenuli su na put. U povodu Međunarodnog dana muzeja posjeli su i upoznali se sa znamenitostima, ali i prirodnim ljepotama Hrvatskog zagorja Obišli smo tako  Muzej „Staro selo“ u Kumrovcu, poznati dvorac Trakošćan te Muzej neandertalaca u Krapini.

Vozeći se preko Varaždina, Ivanca, Ludbrega najprije smo se zaustavili u mjestu Trakošćan gdje smo posjetili i razgledali dvorac i njegovo okruženje.

Dvorac Trakošćan s park-šumom i jezerom jedinstveni je primjerak  očuvane spomeničke cjeline. K tome treba još pridodati vrlo dobro očuvane izvorne interijere: dvorane, knjižnice, blagovaonice, spavaonice, gostinjske sobe, atelier i mnoštvo drugih zanimljivosti.

Puni novih informacija krenuli smo dalje. Slijedeća naša postaja bila je Krapina. Tu smo posjetili ne tako davno otvoreni novi Muzej neandertalaca.

Lokalitet Hušnjakovo u Krapini najpoznatije je svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka s najbogatijom i najraznolikijom fosilnom zbirkom.

Prezadovoljni viđenim krenuli smo na našu posljednju destinaciju, a to je Muzej „Staro selo“ u Kumrovcu.

Etno – selo Kumrovec jedini je tradicijski uređen prostor Hrvatskog zagorja koji posjetiteljima dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća.

Vidno umorni, ali zadovoljni u večernjim satima vratili smo se svojim kućama.