Dan UNICEF-a
Autor: IVA MIHALIC, 9. 12. 2010.

UNICEF je osnovala Glavna skupština UN-a 11. prosinca 1964. godine s ciljem zaštite dobrobiti, prava i interesa djece. Kao opći izraz želje za osiguranjem dobrobiti djece, Opća skupština UN-a usvojila je 1956. Povelju o pravima djeteta.

UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund) je međunarodni fond za djecu. Skrbi o kvaliteti životnog standarda djece i omladine. Financira se u cijelosti dobrovoljnim prilozima vlada i fondacija, te tvrtki i građana. Brojne osobe iz javnog života pomažu rad UNICEF-a kao ambasadori dobre volje. Prvotni naum osnivanja fonda bila je pomoć djeci Europe nakon završenog Drugog svjetskog rata. S godinama UNICEF-ova zadaća se mijenjala. Nakon Europe, UNICEF je usmjerio svoju pomoć na druge dijelove svijeta, kako bi pomogao djeci u AfriciAzijiJužnoj Americi. UNICEF-ova pomoć je ponovno usmjerena na Europu, i to na njen istočni dio nakon pada socijalizma u tom dijelu Europe.

Institucija ambasadora dobre volje pri UNICEF-u utemeljena je prije više od 50 godina s američkim glumcem i zabavljačem Dannyem Kayeom. Ambasadori su poznate osobe koje širom svijeta upozoravaju na probleme s kojima se susreću djeca te pomažu UNICEF-u u prikupljanju sredstava za programe za bolji život djece. Svjetsku obitelj ambasadora dobre volje UNICEF-a čine poznate osobe i timovi iz svijeta glazbe, filma i športa, dok u Hrvatskoj tu časnu funkciju u službi djece obavljaju Zlatan Stipišić GibonniBojana Gregorić VejzovićMaja Vučić i Slaven Bilić.