Međunarodni dan djeteta
Autor: IVA MIHALIC, 26. 11. 2010.

Kao Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studeni kada je Generalna skupština UN-a usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta".

Međutim, iako je od usvajanja konvencije prošlo 20 godina, nasilje nad djecom i kršenje njihovih prava u mnogim zemljama je svakodnevna pojava.  U različitim dijelovima svijeta djeca se omalovažavaju, iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl. Vlade i organizacije za skrb djece imaju velik i težak zadatak -osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta, život u kome će se poštivati osnovna dječja prava, život u kojem će djeca biti samo djeca.

Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.