Projekt - FACEBOOK
Autor: IVA MIHALIC, 24. 11. 2010.

Mark Zuckerberg bio je jedan sasvim običan student na Harvardu do 2004. godine kada je osnovao Facebook. Danas, ako pitate bilo koje dijete, tatu ili mamu ili čak djeda ili baku, svi su čuli za Facebook. Međutim, rijetki znaju kako je točno nastao. Naši učenici osmih razreda imali su jedan mali projekt – istražiti Facebook. Saznali su kako je nastao, gdje se nalazi, tko ga je napravio, koje su mu prednosti i nedostaci, itd.

Njihova istraživanja o Facebooku možete vidjeti na plakatima u holu škole kao i na web stranicama škole gdje se nalaze i njihove prezentacije izrađene u PowerPointu.

Kliknite na Više i saznajte i Vi sami nešto više o Facebooku!

Facebook je društvena internetska mreža koju je osnovao Mark Zuckerberg u veljači 2004. godine. Mark je bio student psihologije, ali i vješti programer. U osnivanju Facebooka pomogli su mu njegovi cimeri Chris Hughes, Dustin Moskovitz i Eduardo Saverin.

U počecima, Facebookje bio namijenjen samo studentima sveučilišta na Harvardu koji su tim putem mogli međusobno komunicirati i razmjenjivati informacije,a kasnije su se mreži priključila mnoga druga sveučilišta, srednje škole i velike kompanije diljem svijeta. Danas Facebook ima preko 500 milijuna korisnika u cijelom svijetu, a vrijedi više od 15 milijardi dolara.

Mark Zuckerberg

Prednosti Facebooka su:
- mogućnost komunikacije sa ljudima iz cijelog svijeta
- postavke privatnosti
- mogućnost reklamacije i promocije
- mogućnost objavljivanja multimedijskih sadržaja
- mogućnost korištenja raznih aplikacija

Nedostaci Facebooka su:
- sve fotografije, izjave, sve ono što se objavi ili što će se objaviti na svome profilu ostaje u trajnom vlasništvo Facebooka
- mnogobrojne aplikacije (virtualne farme, kvizovi)

Kako bi napravili svoj račun na Facebooku sve što Vam je potrebno je valjana e-mail adresa te lozinka.

Nedavno je izašao i film o Facebooku pod nazivom The Social Network. Film u režiji Davida Finchera pokušava objasniti kako je zapravo nastao Facebooku, kao i o tome kakva je osoba Mark Zuckerberg, gdje ga prikazuju popriličnom negativnim. Mark Zuckerberg ne želi komentirati film i jednostavno ga ignorira jer navodno pola toga u filmu nije istina.
Međutim, film je već sada postigao veliki uspjeh a kritičari čak predviđaju da bi mogao dobiti i Oscara.
I kako kaže najava samog filma: Ne možete imati 500 milijuna prijatelja i nijednog neprijatelja!

Priloženi dokumenti:
FACEBOOK.ppt (1.32 MB)