Projekt razmjene božićnih ukrasa za Europsko drvce 2015.
Autor: Marina Držanić, 24. 11. 2015.

Osnovna škola Sveta Marija ove školske godine sudjeluje u grupi razmjene od trideset škola partnera iz različitih europskih zemalja. U Projekt razmjene božićnih ukrasa za Europsko drvce 2015. uključili su se učenici prvog i osmog razreda i učenici od 5. do 8. razreda koji pohađaju likovnu grupu. Svi smo izrađivali različite božićne ukrase i božićne čestitke, a učenici osmog razreda su istražili kako se Božić slavio nekada i koji običaji su se zadržali.

Izrađivali smo tradicijske ukrase. Nekada nije bilo kupovnih ukrasa nego se drvce kitilo orasima („pozlaćenima“, umotanima u sjajni papir), jabukama, češerima (koji su se bojali srebrom za premazivanje peći), cvjetićima od ukrasnog papira i salonima (bombonima umotanim u sjajni papir). Pripremljene ukrase, božićne čestitke i brošuru o božićnim običajima poslali smo svakoj školi partneru, a već su i nas razveselili prvi paketići.

Primljenim ukrasima iz različitih europskih zemalja, ukrasit ćemo božićno drvce u holu naše škole te naučiti kako se slavi Božić diljem Europe.